Мова освітнього процесу
- Лист МОН "Про забезпечення дотримання мовного законодавства"
- Мова освiтнього процесу.
- Наказ про застосування державної мови
27 жовтня відзначатиметься День української писемності та мови!
Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди…
Любіть у труді, у коханні, у бою, як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою — і вічні ми будемо з нею!
Володимир Сосюра
Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської, можливо, і польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
Українська мова тісно пов’язана зі старослов’янською – спільною мовою предків усіх сучасних слов’ян і є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського. З погляду лексики найближчою до української мови є білоруська (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).
Значна кількість вживаних до сьогодні українських слів і мовних коренів прийшли до нас ще з часів трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні дохристиянських часів та значний слід у древньо-індійській мові – санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у V ст. За доведеними результатами дослідження вченого В. Кобилюха українська мова сформувалась ще у Х-IV ст. до нашої ери. Тож і походження багатьох слів варто шукати в санскриті, а не в російській, німецькій, турецькій, грецькій і інших мовах. Адже вони виникли значно пізніше за українську мову.
Назву «українська мова» вживали, починаючи з XVI ст., на позначення мови українських земель Речі Посполитої. Однак до середини XIX ст. основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова», що вносило плутанину від моменту приєднання України до московії, оскільки росіяни у XVIII ст. стали позначати свою мову схожим прикметником (рос. «русский языкъ»). Після певного періоду вагань, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних назв, поняття «українська мова», зрештою, поступово перемогло в усіх українських регіонах.
Упродовж століть українська мова, як і український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав. Але завдяки збереженню мови Україна і вистояла! Вистояла на тернистому шляху до становлення сильної самостійної держави. З кожним роком українська мова розквітає: носіїв рідної мови стає дедалі більше, молодь все частіше популяризує українську в соцмережах і спонукає до її вжитку у мовленні. За останніми дослідженнями - 78% українців вважають своєю рідною мовою українську.
Сьогодні українською мовою розмовляють понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці.
Українська мова має напівофіційний статус у США (округ Кук штату Іллінойс). До округу входить Чикаго разом із передмістями. А українська мова була обрана як одна з найуживаніших мов у цій місцевості.
Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців, місцевих українофобів і русифікаторів, не припиняються.
«Приємно, що сьогодні українська стає більш уживаною і серед молоді, упевнено завойовує культурно-інформаційний простір, український контент заповнює радіо- і телеефіри, а україномовні кіно, музика, мистецькі проєкти, книги стають більш популярними в Україні та світі. Тож спільним обов’язком держави і суспільства вбачаю подальше забезпечення умов для всебічного розвитку державної мови, створення ефективних механізмів її поширення в усіх сферах життя.», - сказав Президент Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ.
І сьогодні, українська мова, маючи безпрецедентну підтримку за всі роки новітньої історії незалежності, пішла у свій вирішальний контрнаступ. Кожен, говорячи українською мовою, наближає нашу Перемогу!
Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.
Традиційно до дня української писемності та мови в Україні, та за її межами відбувається багато заходів з популяризації української мови, серед яких і Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.
Сподіваємося, що до його написання долучаться і студенти Білоцерківського медичного фахового коледжу, і рекордна кількість українців, а також представників інших націй, які, проявляючи солідарність з Україною, почали вивчати мову Героїв!
Адже, як сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту: Спочатку в них відбирають мову».
Від нашого покоління в цілому та кожного з нас зокрема, залежить чи звучатиме гордо та могутньо наша українська мова. Тож бережімо нашу мову, наш безцінний скарб, об’єднуючи та зміцнюючи самостійну, незалежну та суверенну Україну!!!
Сільвія БОНЬКОВСЬКА, Ірина МАРТИНЕНКО – методисти коледжу,
Тетяна ГАРМАШ – завідувач бібліотеки